Co zrobić, jeśli likwidowana firma spłaca ugodę?

Podjąłeś decyzję o likwidacji firmy i po kolei zacząłeś porządkować wszystkie sprawy. Z pracownikami rozstałeś się w zgodzie. Pożegnałeś się i podziękowałeś za współpracę swoim klientom oraz dostawcom. Przygotowałeś niezbędne dokumenty związane z wykreśleniem firmy z ewidencji i z odpowiednich baz w urzędach. Załatwiłeś wszystkie formalności. Ale… wisi nad Tobą jeszcze ugoda, podpisana z Twoim wierzycielem.

Jest ugoda, a więc likwidować, czy nie?

Może jednak się zdarzyć, że spłacasz jakiś dług zgodnie z zawartą wcześniej ugodą. Mogą to być różnego typu zobowiązania w stosunku do różnych wierzycieli. Twoim wierzycielem może być na przykład:

  • dawny dostawca towarów lub usług,
  • komornik działający na podstawie tytułu egzekucyjnego,
  • skarb państwa czyli urząd skarbowy (niezapłacenie podatku VAT, podatku dochodowego naliczonego Twoim pracownikom lub też innych skarbowych zobowiązań mogło zakończyć porozumieniem na mocy którego spłacasz swoje podatkowe zobowiązania w ratach).

W przypadku, gdy prowadziłeś swój biznes w formie działalności gospodarczej osoby fizycznej, możesz złożyć wnioski o jej wykreślenie z ewidencji a ugodę spokojnie spłacać dalej.

Jeśli już zdecydowałeś, że chcesz zlikwidować swoją firmę, zrób to i nie zastanawiaj się, czy czasem się jeszcze nie wstrzymać do czasu spłaty ugody. Bez sensu jest dalsze istnienie firmy, jeśli jej jedynym celem jest spłata twoich starych zobowiązań. Możesz to robić po zamknięciu wszystkich formalności.

Ustaw automatyczne polecenie przelewu na swoim rachunku. Wszystkie banki umożliwiają wykorzystanie takiej opcji.

Przestaniesz o tym myśleć i będzie Ci po prostu łatwiej.

Zastrzyk gotówki na spłatę ugody…

Żeby zwiększyć ilość gotówki możesz sprzedać swoje należności i odsetki, które należą Ci się od tych klientów, którzy płacili Ci z opóźnieniem. Polepszy to Twoją sytuację i ułatwi spłatę Twojej ugody. Zastrzyk pieniędzy, który zyskasz w ten sposób, pozwoli wywiązywać się na bieżąco ze zobowiązań.

Skontaktuj się z Corsaria sp. o.o. i dowiedz się, ile możesz otrzymać za swoje rozliczenia ze swoimi kontrahentami. Może ta kwota pozwoli na to, by ugoda została zapłacona w całości a sprawa zamknięta? Sprawdź to…

2018-08-08T21:49:56+02:00 24 maja 2018|