Jak przygotować się do likwidacji firmy?

Podjąłeś decyzję o likwidacji swojej firmy? To ważny moment w Twoim życiu. Może już kiedyś wcześniej prowadziłeś swój biznes, a może to pierwszy raz, gdy stajesz w obliczu takiej sytuacji. Bez względu na to, czy masz już wcześniejsze doświadczenia w tym obszarze, powinieneś się do tego spokojnie przygotować.

Oto najważniejsze sprawy, o których powinieneś pamiętać przy likwidacji firmy.

RODZINA

Porozmawiaj z najbliższymi. Lepiej, żeby dowiedzieli się od Ciebie, a nie z plotek od “życzliwych” czy z komentarzy w internecie. Po prostu powiedz im szczerze, jakie były prawdziwe powody Twojej decyzji i dlaczego nie możesz lub nie chcesz już prowadzić firmy dalej.

Decyzja o likwidacji swojej firmy na pewno była dla Ciebie trudna i wiązała się z dużym stresem. Jeśli Twoja rodzina będzie świadoma, w jakiej sytuacji jesteś i z czego wynikają Twoje negatywne emocje, będzie mogła pomóc Ci choćby dobrym słowem i psychicznym wsparciem.

PRACOWNICY

Jeśli zatrudniasz pracowników, porozmawiaj z nimi o tym, co planujesz, co chcesz zrobić i w jakiej perspektywie czasowej. Możesz im powiedzieć jakie są powody Twojej decyzji, ale nie musisz się tłumaczyć. Pamiętaj – to twoja Firma i taką decyzję po prostu mogłeś podjąć.

Postaraj się rozstać ze swoimi ludźmi w przyjaźni i dobrej atmosferze. Pamiętaj, że Wasze ścieżki mogą się jeszcze skrzyżować. Być może będziesz chciał ich zatrudnić tworząc nowy biznes – wiesz przecież, co potrafią i czego możesz się po nich spodziewać. Będą też mówili o Tobie innym. Warto więc zadbać o to, żeby wasze relacje było normalne.

KLIENCI / DOSTAWCY

Po prostu napisz do nich, że podjąłeś decyzję o likwidacji swojej firmy i że dziękujesz im za dotychczasową współpracę. To będzie bardzo eleganckie. Pamiętaj, że podobnie jak z pracownikami, możesz ze swoimi byłymi klientami mieć ponowny kontakt. I znów robić z nimi interesy – sprzedawać im swoje towary i usługi lub zaopatrywać się u nich. A poza tym zawsze trzeba po sobie zostawić dobre wrażenie.

STRONA WWW

Możesz umieścić na niej informację, że firma zostanie zlikwidowana. Wskaż na niej maila, pod który będą mogli zgłaszać się różni interesanci. Może się przecież zdarzyć, że kogoś przeoczyłeś.

DŁUGI

Jeśli prowadziłeś swój biznes w formie działalności gospodarczej, to odpowiadasz za zobowiązania firmy całym swoim majątkiem. Jeśli masz długi – skontaktuj się z wierzycielami i uzgodnij formę spłaty. To będzie dla Ciebie lepsze, niż zamiecenie sprawy pod dywan. Pozostawione samym sobie sprawy, potrafią zmienić się ze złych na gorsze. Posprzątaj po sobie. Wtedy będziesz startować w przyszłość z czystym kontem i czystą głową. Bez obaw, że któregoś dnia poczujesz na swoim karku gorący oddech wierzyciela, który będzie domagać się zapłaty wraz z gigantycznymi odsetkami.

NALEŻNOŚCI

Pamiętaj, że nawet po zamknięciu swojego biznesu, będziesz mógł odzyskiwać swoje należności. To, że podjąłeś decyzję o likwidacji swojej firmy nie znaczy, że należności zmieniają się w “niebyt”. Jeśli ktoś jest Ci winien pieniądze, masz prawo domagać się ich zapłaty. Możesz skorzystać na przykład z pomocy prawnika. Możesz także sprzedać swoje należności, na przykład takiej firmie jak Corsaria sp. z o.o. Wówczas otrzymasz określoną cenę za rozliczenia ze swoimi klientami, dzięki czemu odzyskasz część środków, które włożyłeś w swoją firmę.

URZĘDY

Po podjęciu decyzji o likwidacji swojej firmy powinieneś także dopełnić wszystkich formalności związanych z wyrejestrowaniem jej w różnych urzędach i instytucjach. W zależności od formy organizacyjnej. powinieneś wypełnić odpowiednie dokumenty i oświadczenia.

Jeśli na przykład likwidujesz działalność gospodarczą lub spółkę nie będącą osobowością prawną, musisz m.in. sporządzić wykaz składników majątku na dzień likwidacji lub na dzień wystąpienia wspólnika ze spółki. Do tego dochodzą jeszcze inne formalności – złożenie formularza CEIDG-1, w którym zgłaszasz likwidację i jednocześnie wnioskujesz o wykreślenie wpisu z CEIDG, załatwienie spraw z Urzędem Skarbowym i ZUSem. Zadbaj o to, by domknąć właściwie wszystkie kwestie. Wówczas nie będą Cię w przyszłości ścigały widma przeszłości…

2019-06-05T14:15:30+02:00 23 czerwca 2018|